Какво са гресите? Полутечен до твърд продукт, който е резултат от дисперсията на сгъстител в смазваща течност.
Греста може да бъде представена като „МОКРА ГЪБА“. Сгъстителят действа като гъба за вода: задържа водата (на място); при лек натиск се изтласква малко вода… а при силен натиск се изтласква много вода.
Гресите действат по същия начин: сгъстителят е гъбата, която държи лубриканта на място. Натискът идва от работещото оборудване – въртящи се лагери, вибриращи машини, плъзгащи се метални повърхности една в друга. Налягането изтласква лубриканта навън, позволявайки му да започне да смазва.
Гресите са смазочен продукт, който е предназначен да остане на място. Подобно на маслата, и гресите се състоят главно от базови масла и добавки. Маслото смазва, а добавките осигуряват допълнителни, критични експлоатационни характеристики. Сгъстителят е елемента, който поддържа лубриканта статичен.
Синтетичните масла обикновено са 3-6 пъти по-добри от минералните базови масла. Гресите, направени със синтетични базови масла, са склонни да:
- Издържат по-дълго
- Осигуряват по-добра защита от износване
- Работят по-добре при по-високи работни температури
- Работят по-добре при по-ниски работни температури (по-добра изпомпваемост) За това и добавките са много важни. Използват се следните видове:
Видове и характеристики на сгъстител за грес
Гресите защитават оборудването, като смазват и остават на място.
- Функциите като лубрикант са:
- По време на температурни колебания
- При наличие на вода и/или други замърсители
- По време на ударно натоварване (стоп/старт)
- С течение на времето
- Чрез оставане на място се постига:
- Прилепяне към повърхностите
- Поддържане на консистенцията във времето независимо от условията на работа (температурни промени, вибрации, наличие на вода)
Свойства
Гресите са нехомогенни продукти. Следователно можем да дефинираме различни видове свойства.
От сапуна:
- Консистенция
- Точка на прокапване (при висока температура)
- Механична стабилност
- Отделяне на масло
- Водоустойчивост
- Адхезивност
От базови масла и добавки:
- Окисляване
- Корозия
- Адхезивност
- Характеристики против износване и екстремни налягания
От базовите масла и сапун:
- Вискозитет
Консистенция
Консистенцията на гресите се класифицира по клас NLGI, като степента NLGI се определя с конусен пенетрометър, точно както маслата се класифицират въз основа на техния вискозитет.
NLGI: Национален институт за смазочни греси
ТОЧКА НА ПРОКАПВАНЕ
Това е температурата, при която сгъстителят губи способността си да поддържа базовото масло/присадките в матрицата на сгъстителя.
Много е важно да се следват инструкциите на производителя на дадената машина за грес. Използването на грешен или некачествен продукт може да доведе до физически и финансови щети.